Saç Ekim Teknikleri

FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi saçlı deriden, doku alınmadan greftlerin tek tek alındığı bir tekniktir. Kesme yok Dikiş yok Yara izi yok Travmatik Cerrahi müdahale yok Seanslar arası uzun süre beklemek yok Günümüzde, saç ekim operasyonlarının çoğunluğunu FUE yöntemi ile yapmaktadırlar. Cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar daha rahat karar vermekte ve bu tekniği tercih etmektedirler. FUE yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Mikro Motor ucu , saç kılını ortalayacak şekilde yaklaştırılır kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Kıl, folikül ve onu çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur. Bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve foliküler ünite gevsek tabandan ayrılarak gelir. Operasyondaki greft firesini en aza indiren bu otomatik sistem sayesinde operasyon süreleri kısalmış, zaman biriminde alınan greft sayısı da artmıştır. Foliküler üniteler bu şekilde toplandıktan sonra saçsız alanda açılan çok daha küçük deliklere yerleştirilirler. Her bir foliküler ünite ortalama 2 ile 3 folekül barındırır. Yöntemin diger yönteme üstünlükleri sunlardır: * Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan yalnızca ilgili kök hücresi üzerinde birebir çalışılmaktadır.

 • Saç alınan bölgede kesi ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede 1.00 mm den küçük çaplı sıyrıklar oluşur bu sıyrıklar birkaç günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.
 • Bu teknikle ense bölgesinden alınan greftler saç transferinde kullanıldığı gibi Kaş, bıyık, sakal transferinde de kullanılmaktadır.
 • İyileşme sürecine bağlı olarak seanslar arasında uzun süre beklemeye gerek yoktur. Birer gün ara ile seanslar tekrarlanabilir.
 • Bir seansta ortalama 10000 grefte kadar alınabilir. Her greftte 1 ile 5 arasında saç teli bulunmaktadır.1 Greft saç, ortalama 2,5-3 saç teli yapar.
 • Santimetrekare başına 55–60 hatta daha fazla kök ekmek mümkündür.
 • Ayrıca operasyon sonrası günlerde ağrı ve dokuda his kaybının olmaması da bu yöntemin tercih edilmesini sağlamaktadır.

Her iki yöntemde de ilk ekilen saçlar birinci ayın sonunda dökülüp, ekimden 2- 3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar. 6.ayda saçlar göz dolduracak kadar gelişir.Fakat en güzel halini ekilen saçların adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra 1 yıl içerisinde alır. Ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden alındığı için dökülmezler. Saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar. Saç ekiminde var olan saç miktarı ve alınma şekli önemli olduğu kadar ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir. Profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında saç Ekimi çok iyi sonuçlar verir. Ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisine de çok olumlu etkilemektedir. Saç Ekimi yetenek görsellik ve teknoloji gerektirdiğinden özellikli bir bilimsel sanattır. Sağlıklı bir şekilde uzayan, doğal saçlara kavuşan insanların kendine olan güveni de artmaktadır. “Ultra Gelişmiş Foliküler Ünite Saç ekimi” Standart mikro “Fue” saç ekimi doğal görünümlü sonuç yaratsa da, tek bir seansta yüksek yoğunluk yaratmada kısıtlı imkana sahiptir. Bu yüzden hastalar, dolgun bir görünüm kazanmak için ekstra cerrahi operasyon yaptırmak zorunda olabilir. Son zamanlarda önde gelen cerrahlar bu Foliküler Ünite prosedürünü graftların birbirine çok yakın bir şekilde yerleştirildiği ve daha az yer kaplayan ultra gelişmiş Foliküler Ünite tekniğine dönüştürmüşlerdir. Bu yeni “üstün” prosedür hastaya tek bir seansta, hızla iyileşen, çok yoğunluklu bir sonuç alma imkanı vermektedir.

FUE TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI

 • Dikiş kesinlikle gerektirmez.
 • Bistrü kulanılmaz.
 • Yara izi kesinlikle bırakmaz dışardan herhangi bir şey gözle gözükmez.
 • Hem kadınlara hem de erkeklere kesinlikle uygulanabilir.
 • Acısız ve sancısız bir estetik operasyondur.
 • İyileşme süreci çok kısadır. Operasyondan hemen sonra hemen normal aktivitelere başlanabilir.
 • Sonuçlar çok doğaldır.
 • Yara izi rekonstrüksiyonu
 • Kas ve sakalların zamanla yeniden oluşturulması.
 • Vücut kıllarının tamanının nerdeyse kullanılabilirliği.
 • Estetik cerrahi yüzeysel olduğundan kısa süreler içinde birkaç uygulama yapılabilinir olması.
 • Verici bölge kısıtlaması olmamasından dolayı alıcı bölgelerde istenilen yoğunluğa erişilebilmesi.
FUT FUE BIOFIBRE PROTEZ/PERUK
Kullanım Süresi Ömür Boyu Ömür Boyu 5-6 Yıl 2-3 Yıl
Dikiş Atma Var Yok Yok Yok
Uygulama Sonrası Bakım Dikiş Yeri Pansuman Saç Yıkama 2-3 Ayda Bir 10-30 Günde Bir
Ekim Öncesi Saç Kesimi Yok Var Yok Var
Kendi Saçlarına Zarar Yok Yok Az Var
Seansta ekilen saç sayısı 3000-5000 Adet 8000-10000 Adet 500-600 Adet Talebe Göre
Uygulama Süresi 5-8 Saat (Doktor) 6-8 Saat (Doktor) 1 Saat (Doktor) 1 Saat (Doktor,Ekip)
Doğallık çok Doğal çok Doğal Yapay Yapay
Köklerin Alındığı Bölge Sadece Ense Ense, Kulak üstü, Vücut Kılı Laboratuvar Gerçek yada Sentetik Saç
Yan Etkileri Nadiren Sivilce Nadiren Sivilce Keloid, Allerji, Enfeksiyon, Vücut Reddi Dermatit, Kaşıntı, Alerji, Vücut Reddi
Tercih Edilme Oranı %10 %75 %5 %10
Herşey Dahil Maliyet Yüksek Normal Yüksek Yüksek